×
×
homepage logo

E-Hawks Fifth At Forest City

By Staff | Jan 11, 2011

E-Hawk 140 pounder Skyler Rice works to turn Forest City’s Tim Brock over during the 140 pound championship match at the Forest City Tournament Saturday. Rice would win the championship with an 8-2 decision. -- Dan Voigt photo

FOREST?CITY – In their first-ever appearance at the Forest City Tournament, the Emmetsburg/Ruthven-Ayrshire E-Hawks earned two individual championships and a fifth place team finish on Saturday. The E-Hawks added a pair of second place finishes, a third, a fourth, two fifth place finishes and two sixth place finishes on the day.

“We wrestled well, but there are some guys who can continue to improve,”?noted Head Coach Jared Pickett. “Nearly everyone placed above where they were seeded, so that’s a pretty good indicator of how we’re progressing.

The E-Hawks’ Skyler Rice took the title at 140 pounds and Nick Schany won the crown at 171 pounds for the E-Hawks, while Austin McCartan settled for second at 160 pounds and Tayler Wegner finished second at 189.

Brady Bailey earned a third place finish at 145 and Justin Studer finished fourth at 130 pounds. Brett Steinkamp placed fifth at 103, as did Nick Merwald at 112, while Austin Dunnick earned sixth place at 125 pounds and Andrew Garrelts finished sixth at heavyweight.

The E-Hawks’ Brady Garrelts would not be able to finish the tournament after suffering a knee injury midway through the outing.

FOREST CITY INVITE

Jan. 8

103 Brett Steinkamp – Pinned in :20 by Wyatt Forsyth, Charles City; Won By Fall, 3:33 over Wyatt Portis, Rockford; Pinned in 1:21 by Andrew Mettry, Forest City JV; Won 11-2 Major Decision over Brandon Klaes, Riceville/St.Ansgar – 5th place.

112 Nick Merwald – Lost 17-6 Major Decision to Jacob Day, Charles City; Bye; Lost 7-1 decision to David Orozco, Forest City; Bye – 5th place

125 Austin Dunnick – Pinned in 1:49 by Cole Anderson, Forest City; Bye; Pinned in 1:48 by Ales Mitchell, Charles City; Pinned in 1:57 by Sam Peterson, Ames – 6th place

130 Justin Studer – Bye; Pinned by Ben VanDen Broeke, Clear Lake, 3:39; Won by Fall, 1:39 over Zach Stuart, Ames; Pinned in 5:44 by Isaac Tuttle, Forest City – 4th Place

140 Skyler Rice – Bye; Won 22-7 Technical Fall in 5:27 over Jacob Baker, Clear Lake; Won 8-2 decision over Tim Brock, Forest City – CHAMPION

145 Brady Bailey – Won by Fall, 1:57, over Dan Guthar, Rockford; Pinned in 3:28 by Aaron Sorenson, Forest City; Won by fall, 2:58 over Aaron Boeshart, Clear Lake; Won 10-6 decision over Alex Wiseman, Algona – 3rd place

152 Brady Garrelts – PInned in 1:59 by Weston Shaw, Algona; Injury defaulted to Ben Smille, Riceville/St. Ansgar – Injured

160 Austin McCartan – Won by Fall, :44, over Taylor Cole, Charles City; Won 9-5 decision over Ryan Fett, Forest City; Lost 15-6 Major Decision to Ben Swalla, Ames – 2nd place

171 Nick Schany – Won 6-4 Overtime decision over Seth Marvin, Charles City; Won 6-2 decision over Spencer Ring, Ames; Won 12-8 decision over Will Chipman, Algona – CHAMPION

189 Tayler Wegner – Bye; Won 8-6 decision over Tony Heimer, Riceville/St. Ansgar; Pinned in 1:54 by Max Anderegg, Charles City – 2nd place

285 Andrew Garrelts – Won by Fall :45 over Mitchel Jordan, Clear Lake; Lost 13-3 Major Decision to Nick Buchanan, Algona; Pinned in 3:01 by Colin Lechuga, Forest City; Lost 5-1 decision to Cody Barsch , Ames – 6th place