×
×
homepage logo

Cornbelt Conference Elite Team Recognitions Announced

By Staff | Mar 6, 2008

Players from West Bend-Mallard, Ruthven-Ayrshire and Graettinger/Terril girls and boys basketball teams have been accorded post-season honors as the basketball seasons conclude. The 2007-2008 Cornbelt Conference All Conference Teams for both girls and boys basketball were announced this week by conference officials.

For West Bend-Mallard, Courtney Laubenthal earned First Team All-Conference honors, while teammates Kayla Hartman and Kari Zinnel were selected to the Second Team All Conference unit. Rounding out the selections for Coach Eugene Ruppert’s squad was Courtney Streit, who was accorded Honorable Mention recognition.

Graettinger/Terril had Theresa Peterson earn a spot on the First Team All Conference team, while teammate Malorie Girres was selected to receive Honorable Mention recognition b the conference coaches.

For Coach Jon Josephson and the Ruthven-Ayrshire Raiders, senior Lynn Geelan was honored with selection to the Second Team All Conference squad by the coaches.

The complete Girls All Conference Teams are as follows:

Cornbelt Conference

First Team- All Conference

Brittney Bennett – Twin River Valley

Jenna Biedenfeld – Clay Center-Everly

Jayna Blome – North Sentral Kossuth

Laura Brugman – Clay Central-Everly

Shayna Geitzenauer – Nortth Sentral Kossuth

Brianne Gonzales – Armstrong-Ringsted

Courtney Laubenthal – West Bend-Mallard

Theresa Peterson – Graettinger/Terril

Stacey Schutjer – Woden-Crystal Lake-Titonka

Alyssa Schwartz – Woden-Crystal Lake-Titonka

Second Team – All Conference

Jen Breidinger – Clay Central-Everly

Rosie Cheever – Armstrong-Ringsted

Lynn Geelan- Ruthven-Ayrshire

Kayla Hartman – West Bend-Mallard

Melanie Hoffman – Woden-Crystal Lake-Titonka

Megan Jacobson – Twin River Valley

Michele Iris – Armstrong-Ringsted

Kari Zinnel – West Bend-Mallard

Stacy Rasmussen -Corwith-Wesley-LuVerne

Megan Rolling – North Sentral Kossuth

Jordan Vaske – North Sentral Kossuth

Honorable Mention

Anna Brandt – Harris-Lake Park

Malorie Girres – Graettinger/Terril

Leah Klett – Clay Central-Everly

Courtney Streit -West Bend-Mallard

Girls’ Coach of the Year

Matt Erpelding -Woden-Crystal Lake-Titonka

Cornbelt Conference

First Team – All Conference

Tyler Betz – Ventura

Nate Brueggeman – Harris-Lake Park

Zach Drees – Clay Central – Everly

Tyler Enderson – Ruthven-Ayrshire

Cody Kadolph – Ventura

Tyler Leiting – Graettinger/Terril

Brian Olson – Twin River Valley

Andy Rowlands – Ruthven-Ayrshire

Aaron Siefken – North Sentral Kossuth

Brett Tigges – Armstrong-Ringsted

Levi Trauger – Twin River Valley

Second Team – All Conference

Darin Banwart – West Bend-Mallard

B.J. Brugman – Clay Central-Everly

Trent Bruhn – North Sentral Kossuth

Cody Dyhrkopp – Graettinger/Terril

Brad Geelan – Ruthven-Ayrshire

Matt Haugland – Woden-Crystal Lake-Titonka

Josh Henely – Ventura

Kyle Jacobsen – Harris-Lake Park

Tyler Peterson – Ventura

Brandon Sohl – Corwith-Wesley-LuVerne

Derek Swingen – Woden-Crystal Lake-Titonka

Honorable Mention

Ryan Hoffman – Ruthven-Ayrshire

Kyle Ingwersen – Harris-Lake Park

Ross Jobst – Clay Central-Everly

Kyle Kinnander – Armstrong-Ringsted

Boys’ Coach of the Year

Randy Hough – Ruthven-Ayrshire.

For the Ruthven-Ayrshire Raiders, Tyler Enderson and Andy Rowlands both earned First Team All Conference honors for Head Coach Randy Hough and the Raiders. Brad Geelan was named to the All Conference Second Team and Ryan Hoffman earned Honorable mention Recognition from the conference coaches.

At Graettinger/Terril, Tyler Leiting was selected to a roster position on the First Team All Conference squad, while teammate Cody Dyhrkopp was chosen for a position on the Second Team All Conference squad for his play this season.

The Wolverines of West Bend-Mallard were recognized with the selection of Darin Banwart to a position on the Second team All Conference unit to wrap up the local selections.

The complete Boys All Conference Teams are as follows: